Ev Dekorasyonu

Yaşadığımız yerler olan evlerimizin şık, kullanışlı ve ferah olmasını isteriz. Bu yüzden de zevkimize göre en rahat mobilya ve aksesuarları kullanırız. Tüm günün yorgunluğunu üzerimizden attığımız evlerimizde rahat hareket edebileceğimiz alanlar yaratmak isteriz. Bir de misafir ağırlamayı seviyorsak daha çok dikkat ederiz. Çünkü misafirimizin rahatı bizim için önemlidir.

Ev dekorasyonunda, mutfak malzemeleri ve mobilyaları, oturma grupları, halılar, perdeler, yatak odası takımları, banyo ve tuvalet malzemeleri gibi daha akla gelmeyen pek çok malzemenin anti bakteriyel olması gerekir. Hanımlar, yaşadıkları alanda anti bakteriyel özelliklerinin yanı sıra, görselliğe de önem verirler. Evlerinin göze ve gönle hitap etmesi gerektiğine inanırlar. Hanımların en çok zaman geçirdikleri mutfak, bunların başında gelir. Her hanım ankastre mutfakta yemek yapmayı ve misafirlerini ağırlamayı ister. Sevdikleri renklerin kullanıldığı mutfaklarda daha mutlu olurlar.

Son yılların modası olan storlu perdeler ve onlara kullanılan fonlar, evlere ayrı hava katmaktadır. Zebra desenli olan storlu perdeleri kullanırken, tül perde kullanmaya ihtiyaç yoktur. Perde seçiminde anti bakteriyel kumaşların kullanılmış olduğuna bakılmalıdır. Stor perdeler dışında kumaş perdeler de çok kullanılmaktadır. Değişik kesim ve tasarımlarda olan perdeler evlerin gelinliğidir. Bu yüzden çok özen gösterilmelidir. Verevli ve katlı modellerinin olduğu tasarımlarda güneşlik ve tül perde dışında bir de fon perdeler kullanılır. Fon perdeler, mobilya ile uygun renk tonlarında seçilip duvar perde aksesuarı ile tutturulur. Lüks mobilya modelleri de unutulmamalıdır.

Halı seçiminde hanımlar, mobilya ve odanın duvar rengine göre seçim yapmaktadırlar. Halıların plastik karışımı kullanılmayan anti bakteriyel iplerden dokunmuş olması ve boyalarının da anti bakteriyel boyalardan seçilmiş olması önemlidir. Evde bulunan çocuklar eğer sürünme aşamasında ise elindeki mikroplardan hastalanabilir. Anti bakteriyel halılar bunu önler.

Evin en çok kullanılan yaşam alanı olan salonlarda rahat, biraz sert, ve geniş mobilyalar tercih edilmelidir. Mat kadife, parlak kadife, deri, yarı deri yarı kumaş kaplı mobilyaların olduğu oturma odası takımlarının en kullanışlısı kadife kaplı mobilyalardır. Çünkü deri yaz aylarında terletir. Kış aylarında üşütür. Kadife kumaşlarla kaplı mobilyaların temizliği de oldukça kolaydır. Mobilyada klasik sevenler ahşap işlemeli mobilyaları tercih ederler. Ahşap işlemeleri elde işlenir, boyanır, cilalanır. Uzun yıllar dayanır. Temizliği nemli bezle yapılmalıdır.

Spor sevenler içinse L takım mobilyalar en uygunudur. L mobilyalar aynı zamanda çek- yat özelliğine de sahiptir. Bir üçlü İki tekli Bir ikiliden oluşan klasik mobilyaları kullanan hanımlar, mobilyaya uygun yemek masası ve sandalyeleri de almayı tercih ederler. Ahşap mobilyaya uygun renkte ve işlemede yemek masası seti ile kombin yaparlar. Bir de bunlar dışında pirinç işlemeli mobilyalar vardır. Kumaşın geçirildiği çerçeve metal işleme ile bezenir. Altın ya da gümüş suyuna batırılan metal uzun yıllar dayanır. Evler daha şık hava katar. Kaliteli ve lüks mobilya modelleri özel tasarımları ile yşam alanınızı zenginleştirmektedir.

Hanımlar evlerini ışıl ışıl yapmak için aydınlatmaya önem verirler. Taşlı ya da sade aydınlatma aparatları kullanarak evlerini daha şık gösterirler. Yemek masasının üzerinde kullanılan aydınlatmaların her zaman için daha parlak olması gerekir. Salonda kullanılan avizeyi çoğu zaman taşlı ya da kristal avizelerden seçerler. Bunlar dışında top başlı ya da diken formunda olan avizelerde son yıllarda çok tercih edilir. Evlere güzel ambiyans katan mumlarda ev dekorasyonunda olmazsa olmazlardandır. Farklı model ve ebatlarda olan mumların kokulusunu tercih ederseniz, eviniz mis gibi kokar.

Salonda kullanılan konsol ya da orta sehpa üzerine küçük mumlar koyabilirsiniz. Kapının girişinde duran büyük boy tasarımlı mumlar ise odanın daha güzel görünmesini sağlar. Yamak masasının üzerinde kullanacağınız ev dekorasyon ürünü vazo ya da şekerlik olmalıdır. Çerçevelerinizi konsolun üzerine koymak ya da anılarınız için bir köşe oluşturmak evin kombinasyonunu bozmaz. Orta sehpa üzerine bu sene çok kullanılan bereketin ve bolluğun simgesi olan farklı ebat ve boylarda narlar alıp koyabilirsiniz. Orta sehpaya ya da pencere önlerine ev dekorasyonunda çok kullanılan çiçek kullanabileceğiniz gibi, sevdiğiniz hayvan figürlerini de kullanabilirsiniz.

Yatak odalarında kullanım alanınıza hoşluk katmak için mutlaka farklı ebat ve boyutlarda mumlar olmalıdır. Komodin üzerine mobilyanızla uyumu sağladığına inandığınız abajur kullanarak, aydınlatma sorununa çözüm getirmelisiniz. Kullandığınız yatak örtüleri sizi yaz aylarında terletmemeli, kış aylarında ise üşütmemelidir. Tercihlerinizi bunlara dikkat ederek yapmalısınızdır.

Detaylı bilgi için sektörün öncü mobilya imalatçısı Mass Mobilya ile iletişime geçebilirsiniz.