Mobilya İç Dekorasyon

Mobilya İç Dekorasyon

Yaşadığınız mekânları daha ferah hale getirmek istiyorsanız mobilya iç dekorasyon özelliklerinden faydalanmalısınız.Mobilya iç dekorasyon salonunuzu, çalışma odanızı, iş yerinizi ve evinizde bulunan tüm yaşam alanlarınızı daha ferah ve enerji alabileceğiniz ortamlar dönüştürür. Minimalist dokunuşlar ile evinizi, ofisinizi doğal yapın. Her köşesinden ayrı bir keyif alacağınız alanlar yaratmak için iç mimarlardan yardım alabileceğiniz gibi, bunu yardım almadan da yapabilirsiniz. Kendi zevkinize ve renginize uygun döşenen bir ortamda vakit geçirmek işkence gelmez.

Kullandığınız mobilyalarınızı kendi yaşam enerjinize göre döşerseniz, günü daha verimli geçirirsiniz. Bulunduğunuz ortamda ışık hangi açıdan ve günü hangi saatlerinde içeri girebiliyorsa, ona göre yerleştirme yapabilirsiniz. Yaşadığımız ortamların doğal olmasını istiyorsak, bunun için mobilyada ahşabı tercih etmeliyiz. Ahşap mobilya yapısı gereği her ne kadar işlenirse işlensin, doğallığını korur. Ahşap, bulunduğu ortama sıcaklık ve samimiyet katar. Mobilya sektöründe her ne kadar çelik, metal, cam ve plastik kullanılmaya başlansa da, ahşap mobilyaların, dekorasyonda her zaman ayrı bir yeri olacaktır. Özellikle klasik sevenler için ahşap işlemeli mobilyalar vazgeçilmezdir. İnsan bulunduğu ortamlar neticesinde her ne kadar yapay ortamlarda bulunsa da, özünde doğallık vardır. Doğallığı da en iyi ahşap yansıtır.

Yaşanılan alanların kullanım amaçlarına göre tasarlanmasına dekorasyon denir. Bu tasarlamada yaratıcılık ve sanat önemlidir. Kişi mobilya iç dekorasyonu yaparken hayal gücünün sınırlarını zorlayabilmelidir. Kullanılan renkler, eşyalar, odanın konum dekorasyon sınırlarını zorlayıp, yeniyle karışmalıdır. Tarih boyunca ortaya konan mekân süslemelerinden yararlanılmalı ve bireyin istekleri ile harmanlanmalıdır.

Ev, ofis, hastane, kütüphane, oyun alanları gibi pek çok alanda kullanılan mobilya iç dekorasyon, kişilere daha huzurlu ortam sağlamayı amaç edinir. Yaşanılan mekânı daha yaşanılası hale getirir. Yatak odanız, salonunuz, mutfağınız ve daha birçok alan evrensel estetik kavramlar gözetilerek dizayn edilir. Mobilyaların tasarımı, rengi, modeli ve kullanılan malzemelerin mekânla bir bütün olması gerekir.

Klasik sevenler için mobilyaları klasik ahşap kesiminde ve işlemeciliğinde olası önemlidir. Mobilyanın kaplandığı kumaş ile mobilyanın bulunduğu ortamdaki duvarın aynı renk tonlarında olması gerekir. Birbirini boğacak renkler kullanılmamalıdır. Klasik tarzı sevenlerin, yemek masası takımı da klasik ahşap işlemeciliğinde olmalıdır. Bir diğer klasik sevenlerin kullandığı pirinç mobilyalarda mekânı şık gösterir. Evini ve yaşadığı ortamı daha ferah ve spor döşemek isteyenler ahşap ve metalin şıklığından yararlanabilirler. Amerikan mutfak kullanan bir çift ahşap yemek masası kullanmak istemez ve evlerini daha spor döşerler. L koltuk takımı ya da üçlü koltuk takımı kullanırlar. Bu koltuk takımlarında metal ve çelik ayrıntılar göze çarpar.

Perde seçimlerini de trende uygun olsun diye storlu perdeden yana yaparlar. Metal ayaklı koltuk takımını yine metal ayaklı televizyonlukla kombinlerler. Mekân küçükse daha geniş göstersin diye açık renk tonlarını tercih ederler. Son zamanlarda çıkan kendinden desenli ve çiçekli kumaşları tercih edebilecekleri gibi, sade renkte kumaşla döşenmiş mobilyaları da tercih edebilirler.

Mutfakların daha geniş ve ferah olmasını her hanım ister. Bu yüzden de mutfaklarda beyaz renk ağırlıklıdır. Dışarıdan gelen güneş ışığı duvarlara yansıdığında içerisi daha ferah olur. Mutfakta kullanılan mobilyalar, bu ferahlığı devam ettirmezlerse bir önemi kalmaz. Metal ayak üzerine kullanılan cam masalar bu şıklığı korur ve ferahlığa ferahlık katar. Cam masanın yanında kullanılan sandalyeler yine metal ayaklı olmalıdırlar. Bu sene moda haline gelen bank sandalyeler alanı daha geniş gösterirler.

Çocuk odalarında kullanılan mobilyaların yönü güneş ışığını engellemeyecek şekilde konumlandırılmalıdır. Gardıroplar pencere önüne konmamalıdır. Çünkü güneş ışığını keser. Kalorifer önüne de konmamalıdır. Isının dağılmasına engel olur. Çocuk odasında kullanılan mobilyalar ahşap olmalıdır. Hem daha sağlıklı hem de temizlenmesi kolay olur. Çocuk odasında kullanılan tüm ürünler anti bakteriyel olmalıdır. Çocuk, eliyle her yere temas ettiği için hastalanma olasılığı azalır. Çocuk yatak odası takımının ahşap olması, çocuğun güvenli mekânda olduğu anlamına gelir.

Ebeveyn yatak odasında kullanılan mobilyalar, kapının yönüne göre konumlandırılmalıdır. Gardırop en geniş duvarda olmalıdır. Ahşap mobilyaların tuvalet aynalarının ön kısmı boş olmalıdır. Sandalye ile oturulduğu zaman dizin çekmecelere değmemesi için tasarlanırken buna dikkat edilir. Son yıllarda üretilen tuvalet aynalarında, ayna tuvalet masasının yan kısmına denk gelmektedir.