Mobilya İmalatı

Mobilya imalatına kullanılan en önemli malzeme ağaçtır. Ağacın cinsi ne kadar iyiyse mobilya o kadar dayanıklı ve sağlıklıdır. Bir odunun cinsini ayırt etme de pek çok özellik kullanılır. Bunların başında rengi, kokusu, parlaklığı gelir.

Mobilya imalatı, endüstrinin de çeşitli olmasından dolayı birçok farklılığı beraberinde sunar. Mobilya sektörü diğer sektörlerden daha hızlı büyümektedir. Evlerimizde ve ofislerimizde yaşamımızın hemen her alanında olmazsa olmaz olarak gördüğümüz mobilyalar rahat, şık ve estetik olmalıdırlar. Mobilyanın kullanıldığı mekândaki işlevselliği diğer önemli unsurdur. Sağlıklı ve güvenilir olmalıdır. Sağlık açısından son yıllarda en çok ergonomik yapıdaki mobilyalar tercih edilir. Bu mobilyalarda anti bakteriyel kumaşlar kullanılır.

Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemesi mobilya imalatında dikkat edilen unsurlar arasındadır. Çocuk yatak odası takımı alınırken sağlık açısından sakıncası bulunmayan ürünler alınırken, kazaya sebebiyet vermemesine de bakılmalıdır. Çocuk yatağı, beşiği, gardırobu, çalışma masası tüm bunlarda herhangi bir sorun olmamalıdır. Çocuk, yatağında yatarken güvende yatmalıdır. Beşiği sallarken parça kopması, çıkması olmamalıdır. Ranza tercih eden aileler, üst katta olan yatağın vidalarının sıkı bağlandığından emin olmalıdır.

Mobilya imalatında ağaç seçiminden sonra, seçilen ağaçlar kesilir. Ağaç dışında metal, çelik, cam, ve plastik gibi ürünlerde kullanılır. Her ne kadar bunlar kullanılsa da ağırlık ahşap mobilyadır. Tasarısı yapılmış, planı çizilmiş ölçülere göre ahşap veya diğer malzemeler kesilir. Kesilen ağaç, tasarıma göre şekillendirilir. Şekil verilirken ağacın hafif nemli olması önemlidir. Esneklik payının göz alınması gerekir. Kesilen parçalar birbirine yapıştırılır. Yapıştırma işlemi tutkalla yapılır. Sonra da zımbalanır. Zımbalama işleminde ki amaç, parçaların birbirini daha iyi tutmasını sağlamaktır.

Monteleme işlemi biten mobilya, zımparalama işlemine tabi tutulur. Bu işlemde mobilyaya ince zımpara atılır. Mobilya ahşabının üzerinde bulunan pürüzlü yüzeyler temizlenir. Zımparalama işlemi, boyama işleminden önce yapılmazsa, ileri aşamada yapılacak boyaya zarar verecektir. Bu yüzden zımparalama işlemi mobilya imalatında boyadan önce yapılır. Zımparalama işlemi biten mobilyalara dolgu verniği atılır. Dolgu verniğinden sonra mobilya boyama ünitesine alınır. Boyamadan önce ahşap işlenecekse, işleme yapılır. Sonra boyamaya gönderilir.

Kabası yapılan mobilya kalıbına daha sonra sertlik derecesine göre süngerler geçirilir. Süngerler geçirildikten sonra mat kadife, parlak kadife, deri gibi kumaşlarla kaplanır. Deri koltuklar daha çok ofis ortamlarında kullanılır. Evlerde kullanılan mobilyalar yarı deri yarı kumaş ya da tam kumaş olur. Hanımlar, temizliğin kolay olması için en çok kadife kumaşlı mobilyaları tercih ederler. Bu mobilyalar leke tutmazlar. Sade ya da desenli kumaşların kullanıldığı mobilyalar şıklık katarlar. Bu işlemler ahşap mobilyalarda böyle yapılırken, çelik mobilyalarda işlem farklıdır. Çelik mobilya imalatında, üretici tasarlanan çizime göre ölçüleri keser ve montelemeye gönderir. Montelemeden sonra kabası hazırlanan mobilyaya kumaş giydirme işlemi gerçekleştirilir.

Mobilya imalatında önemli yere sahip olan yemek masalarında da aynı uygulamalar yapılır. Yemek masalarının kare, dikdörtgen veya yuvarlak olmasına göre işlem değişir. Farklı ebatlarda ve modellerde hazırlanan yemek masaları montelendikten sonra zımparalanır ve boyaya gönderilir. Boya işlemi bitince, cilalama işlemi yapılır. Cilalama işlemi yapılan mobilya, piyasaya sürülmeye hazırdır.

Ahşap mobilya dışında Cam masalarda çok tercih edilir. Özellikle mutfak ve bahçelerde kullanılan cam masaların iskelesi çelik ya da metalden yapılır. Cam masalarda ahşap masalarda olduğu gibi açılma ve büyüme özellikleri yoktur. Standart ölçülerde üretilen masalar, hanımların mutfakta vazgeçilmezidir.

Yatak odasında kullanılan mobilya imalatı da bu işlemlerden geçer. Ama komodin ve şifonyerlere çekmeceler de ilave olur. Tuvalet aynasına kesilen ayna tuvalet aynasına sıkı sabitlenmezse kazalara sebebiyet verir. Gardırobun ölçüleri farklı ebatlarda kesilir. Dolap kapakları 6 veya 4 kapaklı olabileceği gibi sürgülü kapaklarda yapılabilir. Sürgülü kapaklar 2 tanedir. Kapaklar üzerinde ayna bulunur. Dolabın altında bulunan ray sistemi sayesinde kapaklar hareket ederler. Sürgülü kapaklar iyi yerleştirilmezse düşebilir. Bu da kazalara yol açar.

Mobilya imalatında üretilen mobilyalar piyasaya sürülürken çok iyi koruma altına alınmalıdır. Yoksa mobilya zedelenir ve kullanım süresi azalır. Uluslararası piyasaya sürülecekse daha çok korunmalıdır. Mobilyanın ambalajı iyi olursa, kırılma ya da bozulma süresi o kadar uzar. Mobilyanın bulunduğu kutunun üzerine herkesin anlayacağı montaj resmi konmalıdır.

Kaliteli mobilya üreticisi Mass Mobilya ailesine katılmak için bizimle iletişime geçerek özel mobilya tasarımı ve çizimlerinizi iletebilirsiniz.