Mobilya Tasarım

Yaşadığınız alanları daha ferah gösteren ve alandan tasarruf ettiren mobilya tasarımları herkes tarafından sevilir ve alınmak istenir. Yenilikçi ve klasik çizgilerinde harmanlandığı mobilyalar, her gruptan insana hitap edebilmektedirler.

Mobilya tasarımında en çok dikkat edilen nokta kullanışlılığının olup olmadığıdır. Tasarımlarda trend olan renklerin kullanıldığı mobilyalar, her kesime hitap edebilmelidir. Mobilya firmalarının çoğunluğu klasik mobilya tasarımlarını kullanırlar. Çünkü talepler bu yöndedir. Bu klasik tasarım mobilyaları içinde vazgeçilmezler çek- yat mobilyalardır. Çek- yat mobilyalar çok kullanışlı olduğu için mobilya firmaları bu mobilyaların her renk kumaştan ve kumaş türünden üretimini yapmıştır. Ahşap ya da çelik ayakların kullanıldığı mobilyalarda, plastik ayaklarda kullanılır.

Kullanılan plastik malzemeler kırılmaz özelliğe sahiptir. Tasarlanan koltuk takımları bir tane üçlü, bir tane ikili, iki tane tekli yani berjellerden oluşur. Klasik mobilya tasarımı olarak geçen bu tasarım şekli her yıl talep gören mobilya tasarımları arasındadır. Koltuk takımını seçerken kullanılacağı alanın büyüklüğünü hesaplamak gerekir. Çünkü alan küçükse bu dörtlü grup fazla gelir. Mobilya tasarımında renkli kumaşlar kullanılabileceği gibi, kendinden desenli kumaşlarda tercih edilebilir. Ev için tercih edilen mobilyalarda parlak kadife, mat kadife veya deri kullanılır.

Deri daha çok kolluklarda kullanılır. Çünkü deri yaz aylarında terletir, kış aylarında ise üşütür. Kadife kumaşın temizliği kolay olduğu için en çok tercih edilen kumaşlar arasındadır. Klasik tutkunlarının vazgeçmediği bir diğer model ahşap el işlemelerinin olduğu ayaklı modellerdir. Bu modellerde kullanılan kumaş üzerine taş işlemeleri ve püskül işlemeleri yapılabilir. Oturma gruplarında kullanılan süngerin kan dolaşımını düşürmemesi için koltuğun boyu hesap edilerek ayakların yere değeceği şekilde kesilmelidir. Süngerin çok yumuşak ve çok sert olmaması gerekir. Klasik tasarlanmayan mobilyalarda ise daha çok metal kullanılır. Metalin şıklığı ve rahatlığı pek çok mobilya tasarımında kullanılır.

Klasik ve yeni tasarımların bir arada kullanıldığı minimalist mobilya yanı sıra yatak odası takımları birbirinde farklı modellerle müşterilerine sunuluyor. Seçme şansının sunulduğu binlerce model arasından kendinize uygun renk ve modelde yatak odası takımlarını seçebilirsiniz. Yatak odası takımlarında kullanılan gardırop, komodin, şifonyer, tuvalet masası ve aynası, sandalyesi kullanıcıların en çok tercih ettiği mobilya tasarımlarındandır.

Dolaplarının 6 ya da 4 kapaklı olması kullanım kolaylığı sağlar. Bu modeller dışında kapağı sürgülü olan modellerde vardır. Kapağı sürgülü modellerde kapağın üzerinde ayna olanlar daha çok kullanılır. Komodinler çekmeceli ve yerden yüksek olarak tasarlanır. Komodinler yatağın başucunda durduğu için üstlerine gece aydınlatmayı sağlamaları için abajur konur. Abajur kullanmaya sevmeyenler için yatak başlığında led aydınlatmalar kullanılır.

Minimalist mobilya modellerinde kullanılan led aydınlatmalar, yatağın baş kısmında ince şerit şeklindedir. Bunlar dışında kullanılan yataklar kare ve dikdörtgen tasarımlar dışında oval ve yuvarlak olabilirler. Son senelerde kullanımı artan cibinlikte tasarımlarda olan başka modeldir. Yatağın kurulduğu alanın tavanına sabitlenen aparatlarla üzerine cibinlik tülü geçirilir. Bu tül yere kadar uzanır. Yuvarlak ya da yatağın ölçülerinde yapılan cibinlik, kendinizi masallarda gibi hissettirir.

Dar alanların en çok tercih edilen mobilya modeli olan L mobilyalar alanı kullanım açısından ferahlık sağlarlar. Bu mobilyalarda bazen I koltuk, bazen l şeklinde çalışma masası, bazen de l şeklinde sofa olarak karşımıza çıkabiliyor. L mobilyalar yer tasarrufu sağladığı için daha çok tercih edilirler. Mobilyalarda kadife kumaşlar kullanılır. Mat kadifeden yapılan koltuklar bazen kendinden desenli kumaşlarla da kaplanabilir.

L mobilyalar çek – yat görevi de gördükleri için misafirlerinizi burada ağırlayabilirsiniz ya da tek odalı bir evde hem oturma grubu hem de yatak olarak kullanabilirsiniz. L mobilyalarda tv izlerken ayaklarınızı uzatıp dinlenebileceğiniz gibi, okuma köşesi olarak da kullanabilirsiniz. L mobilyalarda bir de puf bulunur. Bu pufları, orta sehpa olarak da kullanabilirsiniz. Mobilya tasarımlarında farklılık olmasını isteyen tasarımcılar L mobilyalarda puf yerine sandalye çizimi yapmış ve hayata geçirmişlerdir.

Eğer yaşadığınız mekânda manzara, şömine gibi ortamlar varsa bunların keyfini alabilmek için L mobilya tasarımını seçebileceğiniz gibi berjelleri de tercih edebilirsiniz. Karşılıklı sohbet edebileceğiniz ve keyifli anlar geçirebileceğiniz berjellerde sevdiklerinizle, dostlarınızla manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz ya da sevdiğiniz kitapları sırtınızı yaslayarak okuyabilirsiniz. Evinizde dinlenebileceğiniz mobilya tasarımı hangisi ise onu tercih etmelisiniz.

Özel tasarım mobilya modelleri için Mass doğru tercih.